Gasshuku 2020 przeszło do historii

dodano 08/18/2020

Gasshuku 2020, organizowane przez Polską Unię Karate Tradycyjnego przeszło do historii. Zgrupowanie karate odbyło się od 12 do 16 sierpnia w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś.

Gasshuku obfitowało w treningi mistrzowskie, szkolenia, wykłady, egzaminy, ale przede wszystkim było spotkaniem ludzi, którzy przyjechali, by wspólnie dzielić pasję i czerpać wiedzę oraz inspirację od najlepszych. W wydarzeniu wzięło udział 150 uczestników z 24 klubów.

Gościem specjalnym był sensei Włodzimierz Kwieciński 8 Dan, prezydent World Traditional Karate Federation, dla którego było to pierwsze oficjalne zgrupowanie po ponad 2-letniej przerwie. Podczas piątkowych i sobotnich treningów uczestnicy zgłębiali pod jego okiem kata Kanku Sho. Jeden z treningów był transmitowany na platformie Zoom do krajów Ameryki Łacińskiej. Karatecy z drugiego kontynentu stawili się przed ekranami o 3.30 rano (czasu brazylijskiego), by wspólnie trenować z senseiem Kwiecińskim.

Pozostałe treningi odbywały się z podziałem na 2 grupy – dla posiadaczy stopnia do 1 kyu i od 1 Dan. Prowadzili je: Paweł Janusz, Łukasz Wójcik, Anna Kulczyńska, Marta Niewczas i Daniel Iwanek. Na tych zajęciach uczestnicy poznawali kata Bassai Sho wraz z interpretacją, zastosowanie ruchów Bassai Dai, a także elementy kumite, podcięć i dźwigni.
Ponadto o 7 rano odbywały się – nie planowe wcześniej – treningi w terenie z senseiem Pawłem Januszem. Większość uczestników Gasshuku brała w nich udział.

Czas między treningami wypełniały szkolenia i wykłady. Peter Grudniak, prezes zarządu Ergo Pro w Polsce i Honorowy Czarny Pas poprowadził szkolenie motywacyjne „Efektywny lider: uczeń, mistrz, przewodnik”. Tomasz Telej, trener sprzedaży, podpowiadał jak przenieść tajniki sprzedaży na płaszczyznę działań związanych z karate. Z kolei Paweł Karpow opowiedział o treningu karate z elementami integracji sensorycznej dla dzieci w wieku 5-8 lat. Był też wykład o bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni, który poprowadził Krzysztof Ostafiński, dyrektor Programu Edukacyjnego Nowoczesne Zarządzanie Biznesem. Z kolei Krzysztof Lepionka opowiedział krótko o skutecznych metodach nauki języka angielskiego.

Założeniem Polskiej Unii Karate Tradycyjnego jest studiowanie karate, ale też zgłębianie wiedzy z innych dziedzin. To właśnie staraliśmy się zrealizować podczas Gasshuku – stwierdził Paweł Janusz, prezes PUKT.

Ważnym wydarzeniem Gasshuku były egzaminy na stopnie mistrzowskie Dan, do których przystąpiło aż 60 osób. Przeprowadził je sensei Włodzimierz Kwieciński. Egzaminy odbywały się na wysokim poziomie, co było efektem dobrego przygotowania. Zdanie egzaminu potwierdzają dwa dyplomy – PUKT i WTKF. Dyplomy Polskiej Unii Karate Tradycyjnego zostały wręczone już w dniu egzaminu. Zdający otrzymają też drugi dyplom – potwierdzający rejestrację egzaminów w World Traditional Karate-do Federation.

W czasie Gasshuku odbyły się też egzaminy sędziowskie i weryfikacja dotychczasowych klas sędziowskich. Ponadto, W ostatnim dniu zgrupowania uczestnicy kursu instruktorskiego PUKT otrzymali oficjalnie legitymacje instruktorskie. Osoby, które zaliczyły wcześniej część teoretyczną i podczas odbywającego się tuż przed Gasshuku zgrupowania kadry, praktykowały i poznawały metodykę prowadzenia zajęć oraz aspekty prawne założenia i prowadzenia klubu sportowego – oficjalnie zakończyły kurs instruktorski.

Gasshuku oznacza być razem, trenować razem, współdzielić pasję i doskonalić się. Bycie wśród ludzi, którzy trenują w różnych miejscach Polski, daje niebywałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczenia. Dla mnie coroczne letnie Gasshuku jest zakończeniem roku szkoleniowego w klubie oraz momentem nabierania inspiracji. Z pełną siłą i energią wracam do swojego miasta, do swojego Dojo, gotowa na rozpoczęcie kolejnego sezonu. Dziękuję wszystkim za wspaniałą atmosferę dobry mocny trening – podsumowała Anna Kulczyńska, szefowa klubu Kumade i wiceprezes PUKT.

Miłym akcentem Gasshuku było spotkanie online z Lyoto Machidą, który zapowiedział, że w przyszłym roku przyjedzie do Polski, by poprowadzić dla nas zgrupowanie. Już nie możemy się doczekać!

Gasshuku było dla mnie fantastycznym przeżyciem. Wspaniali ludzie – zarówno organizatorzy, jak i sami uczestnicy – stworzyli w tym przepięknym miejscu niepowtarzalny klimat otwartości i przyjaźni, dzięki czemu udział w tym wydarzeniu był czystą przyjemnością. Bardzo wartościowe, zróżnicowane treningi na najwyższym poziomie motywowały do pracy i mocnego treningu, zaś niezwykle ciekawe wykłady prowadzone przez zaproszonych gości dały mi zarówno wiedzę, jak i motywację do nauki oraz dalszej pracy nad sobą – podsumował Paweł Badzio, jeden z uczestników zgrupowania. 

Na zakończenie Gasshuku odbyło się tradycyjne Sayonara party.

Milo nam poinformować, że w organizacji zgrupowania w Dojo Stara Wieś wspomogła nas Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, która została wybrana operatorem krajowym Programu Ministerstwa Sportu „Sportowe Wakacje+”. Dzięki dotacji z Ministerstwa Sportu budżet programu Fundacji „Sportowe wakacje z Fundacją LOTTO” wzrósł co pozwoliło na większe wsparcie dla klubów na zorganizowanie obozów sportowych dla dzieci i młodzieży.
https://www.fundacjalotto.pl/sportowe-wakacje/
https://www.gov.pl/web/sport

Przeczytaj również…

Wyniki Wratislavia Cup 2024

Wyniki Wratislavia Cup 2024

17. Międzynarodowy Turniej Wratislavia Cup 2024 zainaugurował tegoroczny sezon startowy Polskiej Unii Karate...

Delegacja WTKF i PUKT w Japonii

Delegacja WTKF i PUKT w Japonii

Delegacja World Traditional Karate-Do Federation i Polskiej Unii Karate Tradycyjnego, w skład której weszli...