I Festiwal Karate-Do przeszedł do historii

dodano 12/06/2021

16. Turniej Mikołajkowy Karate Tradycyjnego połączony ze Światowym Dniem Osób z Niepełnosprawnościami – Festiwalem Karate-Do przeszedł do historii. To było wyjątkowe wydarzenie pełne sportowych emocji i niezapomnianych wrażeń.

Organizatorem wydarzenia była Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków. Patronat nad imprezą objęły: Polska Unia Karate Tradycyjnego oraz Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND.

Przez 2 dni – 3 i 4 grudnia – w imprezie odbywającej się w Hali Sportowej 100-lecia K.S. Cracovia w Krakowie wzięło udział blisko 600 uczestników z kilku klubów w Polsce!

Niepołomicki klub Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – Festiwal Karate-Do zorganizował po raz pierwszy, ale jak zapewnia – nie ostatni. Impreza rozpoczęła się w piątek 3 grudnia. Uczestnicy mieli okazję potrenować z senseiem Pawłem Januszem i instruktorami Akademii Karate Tradycyjnego Kraków-Niepołomice. Wzięli też udział w ćwiczeniach sprawnościowych i wysłuchali koncertu Roberta Kasprzyckiego.

Dzień później, 4 grudnia odbył się 16. Turniej Mikołajkowy AKT. Po raz pierwszy wystartowały w nim osoby z niepełnosprawnościami, w ramach Festiwalu. Ich występy zaplanowano jako pierwsze. Prezentowali na centralnej macie rozmaite pokazy – podstawowe techniki karate, kata, samoobronę, uderzenia w packi. Zanim jednak stanęli przed publicznością, do występu zagrzała ich Emilia Azierska wraz z zespołem Broken Flowers, którzy wykonali ponadczasowy kawałek „Show must go on”, a także Robert Kasprzycki z utworem „Życie lubi prędkość”.

Na Festiwal Karate-Do zjechali karatecy z kilku klubów w Polsce. Gościliśmy niepełnosprawnych karateków z: Klubu Karate Tradycyjnego Kumade Toruń, Mazowieckiego Klubu Karate Tradycyjnego Nikobushi, Akademii Sportu Chikara Rzeszów, Dolnośląskiej Akademii Karate Tradycyjnego, Akademii Karate Tradycyjnego w Rzeszowie oraz Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków.

Pokazy wzbudziły wiele emocji i wywołały gromkie brawa wśród publiczności. Dużo emocji kosztowały też samych występujących.

Festiwal był wyjątkowym spotkaniem ludzi niepełnosprawnych, zorganizowanym, by wspierać ich w przekraczaniu barier i pokonywaniu słabości. – Ograniczenia dają nowe możliwości. To bardzo ważne, by wspierać osoby z niepełnosprawnościami. Taki występ to dla nich okazja do pokonywania rozmaitych lęków i budowania wiary w siebie. Z radością patrzyliśmy jak po pokazie nabierają większej pewności siebie – skomentował Paweł Janusz, prezes Polskiej Unii Karate Tradycyjnego i szef Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków oraz pomysłodawca wydarzenia.

Po występach osób z niepełnosprawnościami w turnieju wystartowali najmłodsi karatecy z białymi pasami. W formie pokazu zaprezentowali na macie podstawowe techniki karate i wykonali kilka ćwiczeń sprawnościowych. Po nich zmagania rozpoczęli już nieco bardziej zaawansowani, rywalizując w kata, systemem każdy z każdym. Aby więc stanąć na najwyższym miejscu podium, trzeba było stoczyć kilka zwycięskich pojedynków. Niezależnie jednak od wyników na każde dziecko czekał medal, prezenty i duży pluszowy miś, który wzbudził chyba najwięcej emocji i wywołał mnóstwo uśmiechów na twarzach małych karateków.

Wydarzeniem towarzyszącym podczas zawodów były warsztaty pierwszej pomocy prowadzone przez firmę Salcom. Specjalnie przeszkoleni instruktorzy zaznajomili najmłodszych z tematem pierwszej pomocy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na niebezpieczeństwa, które czyhają na dzieci.

Każdy inny, ale wszyscy równi. To było hasło przewodnie dla wolontariuszy, którzy pomagali podczas wydarzenia. Każdy z nas ma szansę coś zmienić i zawsze jest czas na zrobienie kroku naprzód – bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia – podsumował imprezę Arkadiusz Nowak, prezes Fundacji Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND.

W sobotniej imprezie uczestniczyli: Pełnomocnik Prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, Dyrektor Wydziału Edukacji Anna Domańska oraz Kierownik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Izabela Wójcik.

Wydarzenie wsparli: Gmina Niepołomice, Miasto Kraków, Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu PROLAND, Coca-Cola, Charsznickie Pola Natury, Kombucha Karate, CEZ Skawina, Robert Kasprzycki, Emilia Azierska i zespół Broken Flowers.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tej wyjątkowej imprezy i pomogli w jej organizacji!

Szczegółowe wyniki turnieju znajdują się tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. O oprawę fotograficzną zadbał niezawodny Maciej Datka, za co pięknie dziękujemy. Pełna galeria zdjęć dostępna jest na http://karatedo.krakow.pl/turniej-mikolajkowy-i-festiwal-karate-do-2021/

Przeczytaj również…

Zgrupowanie kadry dzieci

Zgrupowanie kadry dzieci

Od 19 do 23 sierpnia 2024 w Dojo Stara Wieś odbędzie się zgrupowanie kadry Polskiej Unii Karate Tradycyjnego w...