Mistrzostwa Świata ITKF w Słowenii za nami

dodano 11/22/2022

Zakończyły się 21. Mistrzostwa Świata ITKF w Słowenii. Reprezentanci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego (seniorzy i młodzieżowcy) zdobyli 11 medali (2 złote, 4 srebrne oraz 5 brązowych). Ponadto Wiktor Staszak został najlepszym zawodnikiem mistrzostw w kategorii senior.

Zawodnicy PUKT, którzy niedawno wrócili z Mistrzostw Świata WTKF w Brazylii, w zawodach w Słowenii wystąpili gościnnie. Zmagania w Kranjskiej Gorze trwały przez 3 dni (18-20 listopada 2022) – 2 dni eliminacji i 1 jeden dzień finałów. W zawodach wystartowało niemal 300 zawodników z 25 krajów.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Paweł Tomasik, który został Mistrzem Świata ITKF seniorów w jiyu kumite (złoto w tej samej konkurencji wywalczył również w Brazylii). Wicemistrzem Świata ITKF został z kolei Wiktor Staszak, który jedną z walk wygrał przed czasem w pięknym stylu zdobywając ippon (10 punktów). Jiyu kumite seniorów było najmocniej obsadzoną konkurencją zawodów – wystartowało w niej 36 zawodników z 16 krajów (każdy kraj mógł wystawić maksymalnie 3 zawodników w jednej konkurencji indywidualnej).

Mistrzynią Świata ITKF w jiyu kumite – w kategorii młodzieżowiec – została również Patrycja Niewiadomska. Podobnie jak Paweł Tomasik, złoto w tej konkurencji wywalczyła też w Brazylii.

Duże brawa należą się też Wiktorowi Staszakowi, który, mimo że nie wywalczył mistrzostwa świata, zdobył na zawodach najwięcej medali i otrzymał statuetkę dla najlepszego zawodnika Mistrzostw Świata ITKF w kategorii senior.

Reprezentanci PUKT w konkurencjach technicznych (kata drużynowe, enbu) otarli się o podium, przegrywając niejednokrotnie 0,1 punkta z drużynami z 3 miejsca.

Podczas zawodów prezydent ITKF Gilberto Gaertner uhonorował pamiątkowym medalem dotychczasowych mistrzów świata ITKF. Wśród wyróżnionych znalazł się sensei Paweł Janusz oraz sensei Łukasz Wójcik. Obaj swoje pierwsze mistrzostwo świata wywalczyli w 2012 roku. W gronie uhonorowanych mistrzów świata byli też m.in. sensei Justo Gomez z Argentyny oraz sensei Cornel Musat z Rumunii.

W Słowenii sędziowała liczna ekipa sędziów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego: Anna Kulczyńska, Valentyn Avramenko, Joanna Miszkurka, Marta Cieplińska, Jan Kłębek, Wiesław Olewicz oraz Radosław Niziołek. Wszyscy przez 2 dni przed zawodami szkolili się na kursie sędziowskim w Kranjskiej Gorze, a następnie przez 4 dni sędziowali podczas Pucharu Europy ITKF oraz Mistrzostw Świata ITKF.

Szczegółowe wyniki Mistrzostw Świata ITKF:
złoty medal jiyu kumite seniorów – Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)
złoty medal jiyu kumite młodzieżowców – Patrycja Niewiadomska (KKT Kumade)
srebrny medal jiyu kumite młodzieżowców – Paulina Tutka (KKT Chidori)
srebrny medal jiyu kumite seniorów – Wiktor Staszak (AKT Niepołomice)
srebrny medal w fukugo młodzieżowców – Wioleta Szerafin (KKT Kobu Wrocław)
srebrny medal fukugo seniorek – Natalia Janusz (AKT Niepołomice)
brązowy medal fukugo seniorek – Paulina Przewoźnik (AKT Niepołomice)
brązowy medal w fukugo seniorów – Wiktor Staszak (AKT Niepołomice)
brązowy medal enbu (m/m) Wiktor Staszak i Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)
brązowy medal w kogo kumite młodzieżowców – Wioleta Szerafin (KKT Kobu Wrocław)
brązowy medal kumite drużynowe seniorów – Paweł Tomasik (AKT Niepołomice), Wiktor Staszak (AKT Niepołomice), Arsenij Karpow (UKS Pomerania Szczecin), Kamil Bury (KKT Chidori)

4 miejsce w kata młodzieżowców – Paulina Tutka (KKT Chidori)
4 miejsce w enbu (w/m) seniorów – Natalia Janusz, Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)
4 miejsce w kata team seniorów – Wiktor Staszak (AKT Niepołomice), Arsenij Karpow (UKS Pomerania Szczecin), Kamil Bury (KKT Chidori)
4 miejsce w kate team seniorek – Paulina Tutka (KKT Chidori), Natalia Janusz (AKT Niepołomice), Joanna Łyżwińska (AKT Niepołomice)

Serdecznie gratulujemy!

Przeczytaj również…

Wyniki Mistrzostw Polski 2024

Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym – Łódź 2024 przeszły do historii! Sport Arena Łódź zgromadziła 714 zawodników...

Wyjazd na Okinawę

Zapraszamy na wyjazd do Japonii na wyspę Okinawa, na której odbędzie się II Światowy Turniej Karate Tradycyjnego -...