Mistrzostwa Świata ITKF w Słowenii za nami

dodano 11/22/2022

Zakończyły się 21. Mistrzostwa Świata ITKF w Słowenii. Reprezentanci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego (seniorzy i młodzieżowcy) zdobyli 11 medali (2 złote, 4 srebrne oraz 5 brązowych). Ponadto Wiktor Staszak został najlepszym zawodnikiem mistrzostw w kategorii senior.

Zawodnicy PUKT, którzy niedawno wrócili z Mistrzostw Świata WTKF w Brazylii, w zawodach w Słowenii wystąpili gościnnie. Zmagania w Kranjskiej Gorze trwały przez 3 dni (18-20 listopada 2022) – 2 dni eliminacji i 1 jeden dzień finałów. W zawodach wystartowało niemal 300 zawodników z 25 krajów.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Paweł Tomasik, który został Mistrzem Świata ITKF seniorów w jiyu kumite (złoto w tej samej konkurencji wywalczył również w Brazylii). Wicemistrzem Świata ITKF został z kolei Wiktor Staszak, który jedną z walk wygrał przed czasem w pięknym stylu zdobywając ippon (10 punktów). Jiyu kumite seniorów było najmocniej obsadzoną konkurencją zawodów – wystartowało w niej 36 zawodników z 16 krajów (każdy kraj mógł wystawić maksymalnie 3 zawodników w jednej konkurencji indywidualnej).

Mistrzynią Świata ITKF w jiyu kumite – w kategorii młodzieżowiec – została również Patrycja Niewiadomska. Podobnie jak Paweł Tomasik, złoto w tej konkurencji wywalczyła też w Brazylii.

Duże brawa należą się też Wiktorowi Staszakowi, który, mimo że nie wywalczył mistrzostwa świata, zdobył na zawodach najwięcej medali i otrzymał statuetkę dla najlepszego zawodnika Mistrzostw Świata ITKF w kategorii senior.

Reprezentanci PUKT w konkurencjach technicznych (kata drużynowe, enbu) otarli się o podium, przegrywając niejednokrotnie 0,1 punkta z drużynami z 3 miejsca.

Podczas zawodów prezydent ITKF Gilberto Gaertner uhonorował pamiątkowym medalem dotychczasowych mistrzów świata ITKF. Wśród wyróżnionych znalazł się sensei Paweł Janusz oraz sensei Łukasz Wójcik. Obaj swoje pierwsze mistrzostwo świata wywalczyli w 2012 roku. W gronie uhonorowanych mistrzów świata byli też m.in. sensei Justo Gomez z Argentyny oraz sensei Cornel Musat z Rumunii.

W Słowenii sędziowała liczna ekipa sędziów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego: Anna Kulczyńska, Valentyn Avramenko, Joanna Miszkurka, Marta Cieplińska, Jan Kłębek, Wiesław Olewicz oraz Radosław Niziołek. Wszyscy przez 2 dni przed zawodami szkolili się na kursie sędziowskim w Kranjskiej Gorze, a następnie przez 4 dni sędziowali podczas Pucharu Europy ITKF oraz Mistrzostw Świata ITKF.

Szczegółowe wyniki Mistrzostw Świata ITKF:
złoty medal jiyu kumite seniorów – Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)
złoty medal jiyu kumite młodzieżowców – Patrycja Niewiadomska (KKT Kumade)
srebrny medal jiyu kumite młodzieżowców – Paulina Tutka (KKT Chidori)
srebrny medal jiyu kumite seniorów – Wiktor Staszak (AKT Niepołomice)
srebrny medal w fukugo młodzieżowców – Wioleta Szerafin (KKT Kobu Wrocław)
srebrny medal fukugo seniorek – Natalia Janusz (AKT Niepołomice)
brązowy medal fukugo seniorek – Paulina Przewoźnik (AKT Niepołomice)
brązowy medal w fukugo seniorów – Wiktor Staszak (AKT Niepołomice)
brązowy medal enbu (m/m) Wiktor Staszak i Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)
brązowy medal w kogo kumite młodzieżowców – Wioleta Szerafin (KKT Kobu Wrocław)
brązowy medal kumite drużynowe seniorów – Paweł Tomasik (AKT Niepołomice), Wiktor Staszak (AKT Niepołomice), Arsenij Karpow (UKS Pomerania Szczecin), Kamil Bury (KKT Chidori)

4 miejsce w kata młodzieżowców – Paulina Tutka (KKT Chidori)
4 miejsce w enbu (w/m) seniorów – Natalia Janusz, Paweł Tomasik (AKT Niepołomice)
4 miejsce w kata team seniorów – Wiktor Staszak (AKT Niepołomice), Arsenij Karpow (UKS Pomerania Szczecin), Kamil Bury (KKT Chidori)
4 miejsce w kate team seniorek – Paulina Tutka (KKT Chidori), Natalia Janusz (AKT Niepołomice), Joanna Łyżwińska (AKT Niepołomice)