Podsumowanie 2023 roku

dodano 12/30/2023

Rok 2023 zbliża się ku końcowi. Ostatnie 12 miesięcy przyniosło wiele wyzwań, sukcesów i niezapomnianych chwil. W naszym kalendarzu znalazło się 15 zawodów, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w kilku ważnych wydarzeniach za granicą – w Armenii, Grecji i Portugalii.

Jesteśmy dumni z każdego klubu, który jest częścią naszej rodziny Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Wasza pasja i zaangażowanie sprawiły, że osiągnęliśmy tak wiele w 2023 roku. Dzięki Wam możemy realizować wyjątkowe projekty, podejmować nowe wyzwania i rozwijać się jako organizacja.

Cieszymy się, że jesteście z nami, i nie możemy się doczekać, co przyniesie przyszłość. Dziękujemy i życzymy Wam udanego i pomyślnego nowego roku!

Serdecznie zapraszamy Was na krótką podróż przez najważniejsze momenty, które miały miejsce w roku 2023.

GALA PUKT
11 lutego w Centrum Kultury w Lublinie odbyła się Uroczysta Gala Polskiej Unii Karate Tradycyjnego, podczas której podsumowaliśmy 2022 rok. Była to okazja do wręczenia wyróżnień najlepszym i najbardziej aktywnym klubom PUKT, zawodnikom za ich osiągnięcia sportowe, a także sędziom międzynarodowym.

BAL CHARYTATYWNY
11 lutego, po Gali PUKT w Lublinie, karatecy uczestniczyli w Balu Charytatywnym. Środki zebrane podczas licytacji przekazano na cele charytatywne.

KURS SĘDZIOWSKI
Za nami intensywny weekend w Dojo Stara Wieś. Od 3 do 5 marca 2023 trwał Kurs sędziowski i zgrupowanie kadry PUKT. W obu wydarzeniach wzięło udział w sumie 130 karateków. Gośćmi zgrupowania byli karatecy z Brazylii – sensei Paulo Afonso wraz z synami i zawodnikiem ze swojego klubu. Towarzyszył nam też Haruto Watanabe – karateka z Japonii.

WRATISLAVIA CUP
11 marca Międzynarodowym turniejem Wratislavia Cup we Wrocławiu rozpoczęliśmy tegoroczny sezon startowy. Do zmagań stanęło 600 zawodników z 30 klubów w Polsce, a także karatecy z Brazylii, Włoch, Czech oraz Niemiec.

TRENINGI Z PAULO AFONSO
W marcu i kwietniu 2023 gościliśmy w Polsce senseia Paulo Afonso – ośmiokrotnego Mistrza Brazylii w kumite indywidualnym w karate oraz legendę MMA. Przez 2 miesiące prowadził treningi w klubach Polskiej Unii Karate Tradycyjnego.

MIDORYIAMA CUP
26 marca w Zielonej Górze odbył się ogólnopolski turniej Midoriyama Cup. W zawodach wystartowało 300 zawodników z kilkunastu klubów PUKT.

MISTRZOSTWA POLSKI
Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym – Wieliczka 2023 przeszły do historii! Solne Miasto w Wieliczce zgromadziło 722 zawodników (we wszystkich kategoriach wiekowych) z 35 klubów w Polsce. Zawody rozgrywaliśmy przez 3 dni – od piątku 14 kwietnia do niedzieli 16 kwietnia 2023.

MISTRZOSTWA POLSKI DZIECI
Podczas Mistrzostw Polski w Wieliczce wystartowało ponad 500 zawodników w najmłodszych kategoriach wiekowych. Młodzi zawodnicy rywalizowali od piątku 14 kwietnia do niedzieli 16 kwietnia 2023.

ZGRUPOWANIE W ARMENII
14-osobowa reprezentacja Polskiej Unii Karate Tradycyjnego przebywała na początku maja w Armenii, gdzie odbywało się międzynarodowe zgrupowanie karate tradycyjnego prowadzone przez senseia Włodzimierza Kwiecińskiego i senseia Justo Gomeza.

TURNIEJ ARARAT CUP
Reprezentanci PUKT triumfowali w turnieju Ararat Cup 2023. Wiktor Janusz zdobył 1 miejsce w kata i 1 miejsce w kumite. Jan Janusz wywalczył srebrny medal w kata i srebrny medal w kumite.

POMERANIA SZCZECIN CUP
20 maja w Szczecinie odbył się Pomerania Szczecin Cup

DRUŻYNOWY PUCHAR POLSKI
27 maja 2023 w Kraśniku odbył się Drużynowy Puchar Polski w Karate Tradycyjnym, Mistrzostwa Polski Weteranów oraz Children’s Day Cup.

TURNIEJ W CHOCIANOWIE
10 czerwca w Chocianowie odbył się Otwarty Turniej w karate Tradycyjnym Mugen Karate Cup 2023.

SUMMER CAMP
Od 23 lipca do 1 sierpnia 2023 nad morzem w Sianożętach odbyło się zgrupowanie kadry Polskiej Unii Karate Tradycyjnego, w kategoriach wiekowych: junior młodszy, junior, młodzieżowiec i senior.

TRENERZY KADRY PUKT
W 2023 roku nad szkoleniem zawodników kadry PUKT czuwali doświadczeni instruktorzy, multimedaliści mistrzostw Polski, Europy i świata: Daniel Iwanek 4 Dan, Katrin Kargbo 3 Dan, Michał Janusz 4 Dan, Tomasz Jończyk 5 Dan, Michał Wroński 2 Dan, Agnieszka Sajdutka 3 Dan, Paweł Janusz 5 Dan.

GASSHUKU 2023
Za nami Gasshuku 2023 – najważniejsze tegoroczne zgrupowanie Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Pod dachem Dojo Stara Wieś zgromadziło się ponad 200 uczestników, w tym karatecy z Argentyny, Rumunii, Litwy, Czech oraz Wielkiej Brytanii. Na treningach spędziliśmy pięć intensywnych dni – od 11 do 15 sierpnia 2023 – trenując pod okiem znakomitych instruktorów z Polski i zagranicy.

EGZAMINY NA STOPNIE MISTRZOWSKIE DAN
13 sierpnia 2023 w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś odbyły się egzaminy na stopnie mistrzowskie Dan. Przystąpiło do nich blisko 50 osób.

GOODWILL TOURNAMENT
Podczas Gasshuku rozegraliśmy turniej 3. Goodwill Tournament, który był częścią zgrupowania. W rozgrywkach wystartowali zawodnicy od juniora młodszego do seniora

JUBILEUSZ SENSEIA KWIECIŃSKIEGO
Podczas tegorocznego Gasshuku wspólnie z senseiem Włodzimierzem Kwiecińskim świętowaliśmy jubileusz 50-lecia jego drogi karate. Obejrzeliśmy – przygotowany specjalnie na tę okazję – film, który zabrał nas w nostalgiczną podróż w czasie. Była to też okazja do spotkania z przyjaciółmi senseia i wysłuchania ciekawych anegdot z jego życia Jesteśmy wdzięczni, że sensei Kwieciński jest z nami i że możemy być częścią tej historii.

ZGRUPOWANIE KADRY DZIECI
Od 16 do 19 sierpnia 2023 w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś trwało zgrupowanie kadry dzieci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Wzięło w nim udział 100 młodych zawodników.

ZGRUPOWANIE KADRY PUKT W KRAKOWIE
Od 8 do 10 września zawodnicy szkolili się w AWF Kraków podczas kolejnego zgrupowania kadry PUKT przygotowującego do Mistrzostw Europy w Portugalii.

ZGRUPOWANIE KADRY PUKT W NIEPOŁOMICACH
Od 15 do 17 września zawodnicy kadry przebywali w Niepołomicach na ostatnim zgrupowaniu kadry przed Mistrzostwami Europy w Portugalii. Blisko 40-osobowa ekipa zawodników z całej Polski szkoliła się pod okiem świetnych szkoleniowców:

WORLD CUP W GRECJI
Reprezentacji Polskiej Unii Karate Tradycyjnego wystartowali w ITKF WORLD CUP “HIDETAKA NISHIYAMA „FOR ALL AGES”. Zawody rozegrano 23 i 24 września 2023 w Grecji (Nea Moudania, Chalkidiki). Nasi reprezentanci wrócili do domu z 27 medalami (10 złotych, 9 srebrnych, 8 brązowych).

KURS SĘDZIOWSKI W TORUNIU
23 i 24 września 2023 w Toruniu odbyła się jesienna edycja kursu sędziowskiego. W dwudniowym szkoleniu uczestniczyła ponad 30-osobowa grupa sędziów i kandydatów na sędziów.

SEMINARIUM Z SENSEIEM KWIECIŃSKIM I GOMEZEM
29 września w piątkowy wieczór spotkaliśmy się na międzynarodowym treningu z senseiem Włodzimierzem Kwiecińskim i senseiem Justo Gomezem. Godzinne zajęcia były wprowadzeniem do sobotniego II Open Traditional Karate-Do World Cup.

II OPEN TRADITIONAL KARATE-DO WORLD CUP
30 września 2023 w Lublinie rozegraliśmy II Open Traditional Karate-Do World Cup. W imprezie uczestniczyło blisko 700 zawodników z 50 klubów (30 klubów z Polski i 20 klubów z zagranicy). W zmaganiach wzięli udział zawodnicy z Armenii, Argentyny, Macedonii, Czech, Ukrainy oraz Polski.

GOŚCIE HONOROWI
W 2023 roku gościliśmy ważne osoby związane ze środowiskiem karate:
– Włodzimierz Kwieciński – Prezydent Światowej Federacji Karate – World Traditional Karate-Do Federation
– Justo Gomez z Argentyny, dyrektor Techniczny ITKF Global, legenda karate tradycyjnego, wielokrotny mistrz świata w karate tradycyjnym
– Vencislav Nedev z Macedonii, legenda karate tradycyjne, pionier karate tradycyjnego w Macedonii,
– Dejan Nedev, prezydent macedońskiej federacji karate, wielokrotny mistrz karate tradycyjnego,
– Suren Matevosyan, prezydent armeńskiej federacji z Armenii

PUCHAR MISTRZA
7 października we Wrocławiu odbył się XVI Puchar Mistrza – Turniej Karate Tradycyjnego poświęcony pamięci Senseia Hidetaki Nishiyamy.

RONIN CUP
21 października w Głuchołazach odbył się III Ronin Cup – Otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny.

MISTRZOSTWA EUROPY

35.Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym przeszły do historii! Polska Reprezentacja spisała się w Portugalii znakomicie, zdobywając 46 medali (13 złotych, 16 srebrnych, 17 brązowych). Nasza drużyna udowodniła, że należy do grona najlepszych karateków na kontynencie. Zawody odbyły się od 24 do 28 października 2023 w Vila do Conde.

OPEN EUROPE KARATE CUP
26 października reprezentanci Akademii BUDO i Rozwoju Osobowości wywalczyli 4 medale (2 srebrne i 2 brązowe) podczas 3rd Open Europe Karate Cup w Portugalii.

RESOVIA KARATE CUP
18 listopada w Rzeszowie odbył się turniej Resovia Karate Cup o Puchar Prezydenta Miasta Rzeszowa. W Uniwersyteckim Centrum Lekkoatletycznym spotkali się zawodnicy z wielu miejsc w Polsce z determinacją walcząc o medale.

3 FESTIWAL KARATE-DO
2 grudnia 2023 w Krakowie odbył się 3. Festiwal Karate-Do dla osób z niepełnosprawnościami połączony z Ogólnopolskim Turniejem Mikołajkowym w Karate Tradycyjnym.

Przeczytaj również…

ITKF Master Course we Francji

ITKF Master Course we Francji

11-osobowa ekipa sędziów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego wzięła udział ITKF Master Course, który odbył się od 9 do...

Gasshuku 2024

Gasshuku 2024

Zapraszamy do udziału w letnim Gasshuku – międzynarodowym zgrupowaniu karate tradycyjnego – organizowanym przez Polską...