Wyniki Mistrzostw Polski 2023

dodano 04/17/2023

Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym – Wieliczka 2023 przeszły do historii! Solne Miasto w Wieliczce zgromadziło 722 zawodników z 35 klubów w Polsce. Zawody rozgrywaliśmy przez 3 dni – od piątku 14 kwietnia do niedzieli 16 kwietnia 2023.

Zmagania odbyły się w 8 kategoriach wiekowych. W sumie przeprowadziliśmy 105 konkurencji. Jako pierwsi w piątkowe popołudnie wystartowali młodzieżowcy i seniorzy, zmagając się w eliminacjach. Najlepsi zakwalifikowali się do sobotnich finałów. W sobotni poranek starty rozpoczęli juniorzy młodsi i juniorzy. Ci również toczyli boje, aby dostać się do wieczornych finałów. Następnie zmagania rozpoczęli najmłodsi zawodnicy – dzieci z grupy A i B, czyli karatecy w wieku 9, 8, 7 lat oraz młodsi. Ich pojedynki odbywały się od razu do finału i po zakończonych konkurencjach zwycięzcy stanęli dumnie na podium, by odebrać medale i puchary.

Punktem kulminacyjnym sobotnich rozgrywek było oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Polski, zaplanowane na godz. 18.00. W czasie ceremonii otwarcia zaprezentowali się zawodnicy wszystkich klubów wnosząc na halę winder z logo swojego klubu. Prowadzący imprezę Arkadiusz Nowak oraz Kamila Rolak przywitali wszystkich zgromadzonych, m.in. prezesa PUKT Pawła Janusza, wiceprezesa PUKT i komisarza zawodów Annę Kulczyńską, członka zarządu PUKT Martę Niewczas i Wojciecha Czarnego, członka Zarządu PUKT Daniela Iwanka, senseia Paulo Afonso 7 Dan z Brazylii w towarzystwie małżonki, sędziego głównego zawodów Dariusza Hejduka, naszego gościa z Japonii – Haruto Watanabe, sędziów PUKT oraz wszystkich zawodników, rodziców i opiekunów.

Wysłuchaliśmy krótkiego koncertu muzyki japońskiej w wykonaniu Pedro Pedrito i Masato Yokoe, a także pokaz karateków z Domu Środowiskowego w Gruszkach.

Mistrzostwa Polski były też dobrą okazją do docenienia osiągnięć obecnych z nami, najbardziej utytułowanych zawodników historii polskiego karate, którzy na przestrzenii lat uzyskali tytuł Mistrza Świata w konkurencjach indywidualnych w kategorii senior. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Marta Niewczas, Łukasz Wójcik, Daniel Iwanek, Paweł Janusz, Katarzyna Krzywańska, Agnieszka Sajdutka, Paweł Tomasik oraz Paulina Tutka.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się walki finałowe seniorów, młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych.

Pojedynki były bardzo zacięte, a walki często niezwykle wyrównane. Sędziowie niejednokrotnie mieli trudne zadanie, by wyłonić najlepszych. Nie tylko ze względu na wysoki poziom techniczny zawodników, ale też często liczne grupy zawodników. W poszczególnych kategoriach wiekowych startowało często po 30-40 karateków. Najliczniejszą grupę zgromadziła konkurencja kata juniorów młodszych – wystartowało tu aż 46 zawodników. Wśród juniorek młodszych do kata zgłosiło się 45 zawodniczek.

Po zakończonych finałach i dekoracjach przyszedł czas na Sayonara party, poczęstunek dla sędziów, ciepły posiłek dla zgromadzonej publiczności oraz koncert zespołu Latające Talerze. Tak zakończyliśmy sobotnie starty.

W niedzielę od rana rywalizowały dzieci z grupy C i D, czyli zawodnicy w wieku 10-13 lat. Była to najliczniejsza grupa karateków. Ich zmagania trwały od 9.00 do 16.00.

Najlepszą zawodniczką Mistrzostw Polski w Wieliczce została Daria Dolna (juniorka młodsza) z Klubu Karate Tradycyjnego Płock. Najlepszy wśród mężczyzn okazał się Jan Szelągowski (młodzieżowiec), reprezentujący Mazowiecki Klub Karate Nikobushi. Daria została potrójną Mistrzynią Polski – złoto wywalczyła w kata, kumite oraz fukugo. Ponadto zdobyła też brąz w enbu. Z kolei Janek został Mistrzem Polski w kata i kumite oraz srebrnym medalistą w fukugo (do klasyfikacji liczono tylko konkurencje indywidualne). Oboje zostali uhonorowani statuetką dla najlepszych zawodników tegorocznych Mistrzostw Polski. Serdecznie gratulujemy.

Świetny wynik w czasie zawodów zaliczyła też Agnieszka Sajdutka z Akademii Sportu Chikara Rzeszów. Agnieszka zdobyła 4 złote medale oraz 1 brązowy i podczas dekoracji na podium ogłosiła, że to były jej ostatnie Mistrzostwa Polski w karierze zawodniczej. Prezes Paweł Janusz wraz z zawodnikami podziękowali Agnieszce za wszystko, czego dokonała dla polskiego karate.

W klasyfikacji generalnej klubów zwyciężyła Akademia Karate Tradycyjnego Kraków-Niepołomice. Na drugim miejscu uplasowała się Akademia Sportu Chikara. Trzecią pozycję zajął Klub Karate Tradycyjnego Płock, a tuż za nim – z różnicą jednego punktu – Klub Karate Tradycyjnego Chidori.

W naszej 3-dniowej imprezie wzięło udział w sumie ponad 1000 uczestników (722 zawodników, 80 coachów, 35 sędziów, 40 osób z obsługi technicznej oraz setki rodziców i opiekunów.

Zawody minęły tak sprawnie dzięki świetnej pracy sędziów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego, a także obsłudze pojedynków przez systemie PUKT (system informatyczny), który pozwolił na profesjonalne przeprowadzenie mistrzostw. Na stronie live.pukt.pl można było cały czas śledzić aktualny harmonogram i wyniki konkurencji. Przez 3 dni Mistrzostw Polski uczestnicy i rodzice skorzystali z tej opcji ponad 9 tysięcy razy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy byli z nami i współtworzyli to wydarzenie! W organizację było zaangażowanych wiele osób, nie tylko firmy zajmujące się obsługą techniczną, medyczną czy cateringową, ale przede wszystkim rzesza wolontariuszy – karateków i sympatyków Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków, bez których pomocy tej imprezy nie udałoby się przeprowadzić. Jesteście wielcy!

Podziękowania za wsparcie imprezy kierujemy w szczególności do:
– EPRO sp. z o.o.
– sędziów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego
– obsługi technicznej plansz
– rodziców pracujących przy organizacji wydarzenia
– wolontariuszy
– medyków – Pani Aleksandra Lignar-Czyż i Pan Bartłomiej Czyż z zespołem
– Niepołomickiego Centrum Medycznego

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami Mistrzostw Polski – zobacz wyniki.

Przeczytaj również…

Wyjazd na Okinawę

Wyjazd na Okinawę

Zapraszamy na wyjazd do Japonii na wyspę Okinawa, na której odbędzie się II Światowy Turniej Karate Tradycyjnego -...

Wyjazd do Brazylii

Wyjazd do Brazylii

Zapraszamy na wyjazd do Brazylii 🇧🇷 na 11. Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Karate Tradycyjnego! Zawody odbędą się...