Wyniki Mistrzostw Polski 2024

dodano 04/22/2024

Mistrzostwa Polski w Karate Tradycyjnym – Łódź 2024 przeszły do historii! Sport Arena Łódź zgromadziła 714 zawodników z 35 klubów w Polsce. Nasze najważniejsze i największe krajowe zawody rozgrywaliśmy przez 2 dni – w sobotę 20 kwietnia i w niedzielę 21 kwietnia 2024.

Łódź to szczególne miejsce na mapie polskiego karate.To właśnie tutaj w latach 70. powstała jedna z pierwszych sekcji karate w Polsce, prowadzona przez japońskiego mistrza Chiyomaro Shimodę. Uczniem Shimody był Sensei Włodzimierz Kwieciński 9 dan, prekursor karate tradycyjnego w naszym kraju.

Organizatorem zawodów była Polska Unia Karate Tradycyjnego wraz z lokalnymi organizatorami: Łódzkim Klubem Karate Tradycyjnego, Łódzką Akademią Karate Tradycyjnego oraz Karate Team Bełchatów.

Patronat nad wydarzeniem objął Władysław Kosiniak-Kamysz – Wicepremier, Minister Obrony Narodowej.

W naszej 2-dniowej imprezie wzięło udział w sumie ponad 1000 uczestników (714 zawodników, 80 coachów, 50 sędziów, 50 osób z obsługi technicznej oraz setki rodziców i opiekunów).

Zmagania toczono w 8 kategoriach wiekowych na 6 matach, a łącznie rozegrano 105 konkurencji.

Jako pierwsi wystartowali młodzieżowcy i seniorzy, zmagając się w eliminacjach. Najlepsi zakwalifikowali się do popołudniowych finałów. W sobotę starty w konkurencjach drużynowych rozpoczęły też dzieci z grupy C i D. W niedzielny poranek wystartowali najmłodsi – dzieci z grupy A i B, czyli karatecy w wieku 9, 8, 7 lat oraz młodsi. Ich pojedynki odbywały się od razu do finału i po zakończonych konkurencjach zwycięzcy dumnie stawali na podium, by odebrać medale i puchary.

Uroczyste otwarcie i znakomici goście

Punktem kulminacyjnym sobotnich rozgrywek było oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Polski, zaplanowane w sobotę na godz. 17.00. W czasie uroczystości odbyła się prezentacja klubów – zawodników niosących flagi swoich klubów na halę wprowadziła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prowadzący imprezę Katarzyna Krzywańska i Daniel Iwanek przywitali wszystkich zgromadzonych. Wśród znamienitych gości znaleźli się m.in.:

 

  • Mirosław Drzewiecki – Minister Sportu i Turystyki RP 2007-2009
  • Pułkownik Krzysztof Jewgiejuk – Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych
  • Eliza Wysocka – Dyrektor Wydziału Sportu UMŁ
  • Peter Grudniak – prezes EPRO Sp z o. o.
  • Sensei Włodzimierz Kwieciński 9 dan – prezydent Światowej Organizacji Karate Tradycyjnego, prekursor, pionier karate tradycyjnego w Polsce
  • Sensei Paweł Krzywański – prezes Fundacji Europejskiego Centrum Budo Dojo Stara Wieś
  • Alina Ładzińska – wiceprezes Fundacji Europejskiego Centrum Budo – Dojo Stara Wieś
  • Sensei Paweł Janusz – prezes PUKT, wielokrotny mistrz świata w karate tradycyjnym
  • Profesor dr hab. Wojciech Czarny – Dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego Kolegium Nauk Medycznych
  • Sensei Marta Niewczas – wielokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym, członek Zarządu PUKT, radna Miasta Rzeszowa
  • Michał Grabiszewski – przedstawiciel Nissan i Subaru Emil Frey Motors
  • Michał Popławski – prezes Zakładu Inżynieryjno-Budowlanego
  • Adam Strzelecki – dyrektor Grupy Impel
  • Maciej Łaski – prezes Miejskiej Areny Kultury i Sportu – gospodarz obiektu
  • Dr Zbigniew Krenc – karateka, dżudoka, kardiolog, autor książki „Medycyna w sztukach walki”
  • sędziowie PUKT
  • zawodnicy, rodzice i opiekunowie

Po oficjalnych przemowach zaprezentowano krótki film profilaktyczny Żyj na medal. Na zakończenie wystąpił zespół taneczny Czarne Stopy.

Zaraz po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się walki finałowe seniorów, młodzieżowców, juniorów i juniorów młodszych.

Turniej dostarczył widzom wielu emocji. Pojedynki były niezwykle zacięte, a walki często kończyły się minimalną różnicą punktów. Sędziowie mieli nie lada wyzwanie, by wyłonić zwycięzców spośród tak wyrównanych walk. Grupy zawodników były bardzo liczne. W poszczególnych kategoriach wiekowych startowało często po 30-40 karateków. Najliczniejszą grupę zgromadziła konkurencja kata juniorów młodszych – wystartowało tu aż 57 zawodników! W kumite w tej kategorii zmagało się 46 zawodników. Wśród juniorek młodszych do kata zgłosiło się 46 zawodniczek (w kumite 38 zawodniczek).

Szczególnie widowiskowe były walki w kategoriach seniorskich, gdzie o medale walczyli najlepsi zawodnicy z całego kraju. Wiktor Staszak z Akademii Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków okazał się bezkonkurencyjny i zdobył dwa złote medale. Wywalczył tytuł Mistrza Polski seniorów zarówno w fukugo, jak i w kumite indywidualnym.

Równie dobrze zaprezentowała się Daria Bąk z Akademii Sportu Chikara Rzeszów. Podobnie jak Wiktor, sięgnęła po dwa złote medale, triumfując w fukugo i kumite indywidualnym.

W kata indywidualnym wśród seniorek pierwsze miejsce zajęła Paulina Tutka z Klubu Karate Tradycyjnego Chidori. Natomiast wśród seniorów mistrzowski tytuł wywalczył Arsenij Karpow z UKS Pomerania Szczecin.

Oprócz wspomnianych wyżej zawodników, na podium stanęło wiele utytułowanych karateków. W sumie we wszystkich konkurencjach wiekowych rozdaliśmy ponad 500 medali! Szczegółowe wyniki znajdują się poniżej.

Najlepsi z najlepszych
Na koniec pierwszego dnia zawodów uhonorowaliśmy dwoje zawodników. Najlepszą zawodniczką Mistrzostw Polski w Łodzi została Daria Bąk z Akademii Sportu Chikara Rzeszów. Najlepszy wśród mężczyzn okazał się Wiktor Staszak, reprezentujący Klub Akademię Karate Tradycyjnego Niepołomice-Kraków.

Bony dla zwycięzców

Zawodnicy, którzy stanęli na najwyższym miejscu na podium oprócz medalu i pucharu otrzymali też symboliczny bon – dofinansowanie na udział w aktywnościach Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Łączna pula nagród finansowych wyniosła blisko 40 tys. zł.

Klasyfikacja generalna klubów

Po zaciętych i emocjonujących pojedynkach, Akademia Karate Tradycyjnego Kraków-Niepołomice sięgnęła po najwyższe miejsce na podium w klasyfikacji generalnej klubów! Na drugim miejscu uplasował się Łódzki Klub Karate Tradycyjnego. Trzecią pozycję zajęła Akademia Sportu Chikara, a na czwarte miejsce zdobył Klub Karate Tradycyjnego Chidori.

Punktacja w klasyfikacji generalnej wśród 4 pierwszych klubów następująco:

1 miejsce: 99 medali (39 złotych, 23 srebrne i 37 brązowych) – 200 pkt
2 miejsce: 39 medali (11 złotych, 10 srebrnych i 18 brązowych) 71 pkt
3 miejsce: 41 medali (10 złotych, 8 srebrnych i 23 brązowe) 69 pkt
4 miejsce: 30 medali (7 złotych, 11 srebrnych i 12 brązowe) – 55 pkt

Kryteria przyjęte przy punktacji: złoty medal – 3 punkty, srebrny medal – 2 punkty, brązowy medal – 1 punkt.

Mistrzostwa zorganizowane perfekcyjnie

Wysoki poziom organizacji mistrzostw zawdzięczamy zaangażowaniu wielu osób – sędziów PUKT, obsługi technicznej, wolontariuszy z Łódzkiej Akademii Karate Tradycyjnego z Katarzyną Smoleńską na czele, Łódzkiego Klubu Karate Tradycyjnego z Michałem Wrońskim na czele oraz Karate Team Bełchatów z Tomaszem Jończykiem na czele oraz firm zapewniających obsługę medyczną, techniczną i cateringową. Profesjonalną organizację ułatwił system informatyczny PUKT, umożliwiający na bieżąco śledzenie harmonogramu, transmisji online z każdej maty i wyników na stronie live.pukt.pl.

Sponsorzy
Mistrzostwa Polski w Łodzi odbyły się dzięki wsparciu:

Miasta Łodzi,
Województwa Łódzkiego,
Zakładu Inżynieryjno-Budowlanego,
Emil Frey Motors Sp. z o.o.
Nissan Emil Frey Motors Sp. z o.o.
Impel Group

WYNIKI MISTRZOSTW POLSKI 2024

Zapoznaj się ze szczegółowymi wynikami Mistrzostw Polski w Karate Tradycyjnym – Łódź 2024

 

Przeczytaj również…

Zgrupowanie kadry dzieci za nami

Zgrupowanie kadry dzieci za nami

Od 19 do 23 sierpnia 2024 w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś trwało zgrupowanie kadry dzieci Polskiej Unii...