Podsumowanie 2022 roku

dodano 12/27/2022

Podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 dobiega końca. Minione 12 miesięcy obfitowało w wiele wydarzeń. W kalendarzu PUKT znalazło się aż 17 zawodów krajowych i międzynarodowych. Uczestniczyliśmy w kilku dużych międzynarodowych wydarzeniach: w Brazylii, Słowenii i Paryżu. 

To wszystko było możliwe dzięki zaangażowaniu klubów, które tworzą Polską Unię Karate Tradycyjnego. Dziękujemy, że jesteście z nami i razem możemy realizować wyjątkowe projekty, podejmować nowe wyzwania i inspirować do działania. 

Zapraszamy na krótkie przypomnienie najważniejszych wydarzeń 2022 roku.

Pomoc Ukrainie

Dziękujemy wszystkim klubom PUKT, które aktywnie działały i organizowały pomoc dla uchodźców z Ukrainy uciekających przed rozpoczętą w lutym w ich kraju wojną. Zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy prowadzone były w różnych miastach Polski. Ponadto, kluby PUKT wspierały naszych sąsiadów w transporcie, noclegach, oferorawli też inne formy pomocy. 

Winter Camp w Ochotnicy Górnej 

Pierwszy Winter Camp Polskiej Unii Karate Tradycyjnego przeszedł do historii. Zawodnicy PUKT spędzili kilka intensywnych dni (4-8 lutego 2022) u podnóża Gorców w Ochotnicy Górnej, trenując pod okiem senseia Pawła Janusza.

Kurs sędziowski online

130 osób wzięło udział w Kursie sędziowskim online, poprowadzonym przez senseia Dariusza Hejduka 27 lutego. Kursanci przypomnieli sobie gesty sędziowskie, analizowali też regulamin tegorocznych zawodów. 

Kurs sędziowski w Dojo Stara Wieś

160 osób wzięło udział w Kursie sędziowskim, który trwał od 4 do 6 marca w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś.

Egzaminy na stopnie mistrzowskie Dan

5 marca w Dojo Stara Wieś odbyły się egzaminy na stopnie mistrzowskie Dan. Egzaminatorem był sensei Włodzimierz Kwieciński 9 Dan. Wzięło w nich udział 17 osób.

Wratislavia Cup we Wrocławiu 

12 marca we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa 15. edycja Międzynarodowego Turnieju dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Wratislavia Cup 2022”. W zawodach wystartowało 400 zawodników.  

Traditional Karate Games w Płocku

26 marca w Płocku odbył się pierwszy turniej Traditional Karate Games 2022. W hali Centrum Edukacji Grupa ORLEN wystartowało ponad 350 zawodników z 17 klubów z całej Polski.

Ogólnopolski Turniej Karate Tradycyjnego w Pile

2 kwietnia w Pile odbył się XI Ogólnopolski Turniej Karate Tradycyjnego o Puchar Miasta Stanisława Staszica. Wzięło w nim udział 300 zawodników z całej Polski.

Traditional Karate Games – Finał

Blisko 400 zawodników wystartowało w finałowym turnieju Traditional Karate Games w Grodzisku Mazowieckim. Zawody rozegrano 23 kwietnia. 

Majówka PUKT w Dojo Stara Wieś

Blisko 100 karateków z kilku klubów spędziło aktywnie rodzinny długi weekend majowy w Dojo Stara Wieś. Treningi, spacery, gry i przede wszystkim dobra zabawa wypełniły program pobytu 

Midoriyama CUP w Zielonej Górze

7 maja w Zielonej Górze odbył się Ogólnopolski Turniej Karate pod nazwą „Midoriyama CUP”. Hala MOSiR do koszykówki przy ul. Amelii 19, gościła 230 zawodników z 13 klubów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego.

Pomerania Szczecin Cup

21 maja w Szczecinie rozegrano turniej Pomerania Szczecin Cu. W zawodach wystartowało 160 zawodników z 11 klubów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. 

Open Traditional Karate-Do World Cup we Wrocławiu

27 i 28 maja 2022 we Wrocławiu rozegraliśmy pierwszy Open Traditional Karate-Do World Cup w kategoriach: dzieci, juniorów, młodzieżowców, seniorów, weteranów i mastersów.W zawodach wystartowało 600 zawodników z 35 klubów. Do Wrocławia zjechali karatecy z kilku krajów z: Armenii, Argentyny, Peru, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Polski.

Ku pamięci Witka Kwiecińskiego

31 maja 2022, w 4. rocznicę śmierci Witolda Kwiecińskiego uczestniczyliśmy wraz z rodziną Witka oraz przyjaciółmi z Argentyny, Armenii i Peru w mszy świętej w Jego intencji i złożyliśmy kwiaty na Jego grobie. 

Master Course

100 karateków z kilku państw uczestniczyło w Master Course – międzynarodowym kursie mistrzowskim, który trwał od 29 do 31 maja 2022 w Dojo Stara Wieś. Na zgrupowanie karatecy pojechali prosto z Wrocławia, gdzie 27 i 28 maja rozegrano Open Traditional Karate-Do World Cup.

Mistrzostwa Polski PUKT w Lublinie

11 i 12 czerwca 2022 rozegraliśmy Mistrzostwa Polski Polskiej Unii Karate Tradycyjnego w kategoriach: dzieci, juniorów młodszych, juniorów, młodzieżowców, seniorów, weteranów i mastersów. Hala Widowiskowo-Sportowa Globus w Lublinie w obu dniach zawodów zgromadziła 700 zawodników.

Trening w centrum Lublina

Przy okazji Mistrzostw Polski w Lublinie kilkaset zawodników przeszło ulicami Lublina, by wykonać w centrum miasta krótki pokazowy trening.

Seminarium z senseiem Kwiecińskim w Kazimierzu Dolnym

9 lipca sensei Włodzimierz Kwieciński 9 dan gościł w Kazimierzu Dolnym gdzie prowadził seminarium karate tradycyjnego. 

Seminarium z senseiem Kwiecińskim w Zamościu

10 lipca sensei Włodzimierz Kwieciński 9 dan poprowadził treningi na rynku w Zamościu.

Turniej Perły Lubelszczyzny 

9 i 10 lipca odbyły się 2 edycje zmagań w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Karate Tradycyjnego „Perły Lubelszczyzny – 2022, rozegrane w Kazimierzu Dolnym i Zamościu. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników. 

Summer Camp w Sianożętach

Od 15 do 24 lipca zawodnicy kadry PUKT trenowali w Sianożętach podczas zgrupowania przygotowującego do najważniejszych tegorocznych imprez startowych. 

Kurs sędziowski ITKF w Paryżu

Sędziowie Polskiej Unii Karate Tradycyjnego: Anna Kulczyńska, Joanna Miszkurka i Marta Cieplińska uczestniczyli w międzynarodowym kursie mistrzowskim, który odbył się od 8 do 11 lipca 2022 w Paryżu. Wydarzenie było organizowane przez ITKF.

Letnie Gasshuku

Od 12 do 15 sierpnia trwało Gasshuku 2022 – najważniejsze tegoroczne zgrupowanie Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Wydarzenie zgromadziło 200 uczestników z 28 klubów w Polsce, a także karateków z dalekiej Argentyny i Brazylii oraz z Litwy, Czech i Ukrainy.

Goodwill Tournament

13 sierpnia, w czasie letniego Gasshuku w Dojo Stara Wieś rozegraliśmy drugą edycję Goodwill Tournament – Turniej Dobrej Woli, który jest kontynuacją zawodów zapoczątkowanych w San Diego przez Senseia Hidetakę Nishiyamę.

Egzaminy na stopnie mistrzowskie Dan

14 sierpnia 2022 w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś odbyły się egzaminy na stopnie mistrzowskie Dan. Przystąpiło do nich 27 osób. Egzaminatorem był sensei Włodzimierz Kwieciński, prezydent World Traditional Karate Federation. W skład komisji egzaminacyjnej weszli sensei Itks-Justo Gómez 7 Dan (Argentyna), Sensei Paulo Afonso 6 Dan (Brazylia) oraz sensei Paweł Janusz 5 Dan.

 

Zgrupowanie kadry dzieci

Od 16 do 19 sierpnia 2022 w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś trwało zgrupowanie kadry dzieci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. 100 najmłodszych zawodników z kilkunastu klubów w Polsce przez 4 dni mocno trenowało, szlifując formę pod okiem doświadczonych instruktorów.

Zgrupowanie kadry PUKT od juniora do seniora

Od 12 do 18 sierpnia 2022 w Europejskim Centrum Budo – Dojo Stara Wieś odbył się zgrupowanie kadry Polskiej Unii Karate Tradycyjnego w kategoriach: junior młodszy, junior, młodzieżowiec oraz senior.

Zgrupowanie kadry PUKT od juniora do seniora

Od 16 do 18 września w Niepołomicach trwało kolejne zgrupowanie kadry PUKT przygotowujące do Mistrzostw Świata w Brazylii. 

Nowe stroje reprezentacyjne PUKT i Gala wręczenia powołań

Zawodnicy kadry PUKT oraz sędziowie, uczestniczący w Mistrzostwach Świata w Brazylii otrzymali nowe pakiety reprezentacyjne kadry PUKT oraz powołania do startu w zawodach podczas uroczystości, która odbyła się 17 września 2022 w Niepołomicach. Zestawy ufundowała firma EPRO.Każdy pakiet zawiera 8 elementów (bluza reprezentacyjna, bluza treningowa, koszulka polo, koszulka techniczna, spodnie, krótkie spodenki, czapeczka, torba sportowa). 

Zgrupowanie kadry PUKT od juniora do seniora

30 września i 1 października w Niepołomicach odbyło się ostatnie zgrupowanie kadry PUKT przygotowujące do Mistrzostw Świata w Brazylii. 

Puchar Mistrza we Wrocławiu 

8 października we Wrocławiu odbył się coroczny Puchar Mistrza. W zmaganiach wzięło udział ponad 400 zawodników z klubów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego. Podczas Pucharu Mistrza po raz pierwszy testowaliśmy profesjonalne ekrany do obsługi zawodów pod patronatem PUKT.

Mistrzostwa Świata WTKF w Brazylii
21 października 2022 w Brazylii (Natal) odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym. 23-osobowa reprezentacja Polskiej Unii Karate Tradycyjnego spisała się znakomicie. Do Polski przywiozła aż 57 medali (19 złotych, 23 srebrne i 15 brązowych) oraz 3 czwarte miejsca.

Zwiedzanie Brazylii
Przy okazji Mistrzostwa Świata w Brazylii karatecy zwiedzili wiele pięknych miejsc.  Zawodnicy wybrali się m.in. na wycieczkę buggy po okolicznych wydmach oraz przejażdżkę jeepami i rejs statkiem. Zwiedzili też kilka pięknych brazylijskich plaż.

Ronin Cup

22 października w Głuchołazach odbyła się kolejna edycja Ronin Cup pod patronatem Kapituły Orderu Uśmiechu. W zawodach wystartowało 250 zawodników. Po raz pierwszy rozegrano konkurencję Ronin Family, w której rodziny mogły wystartować w kata drużynowym.

Resovia Karate Cup

Kilkaset zawodników wystartowało w kolejnej edycji Resovia Karate Cup. Zawody rozegrano 5 listopada w Rzeszowie.

Puchar Europy ITKF w Słowenii

Świetny start zaliczyli reprezentanci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego podczas 2. Pucharu Europy ITKF, rozegranego 17 listopada 2022 w Słowenii. Polscy zawodnicy wywalczyli w Kranjskiej Gorze aż 114 medali (36 złotych, 30 srebrnych, 48 brązowych).

Mistrzostwa Świata ITKF w Słowenii

Od 18 do 20 listopada trwały 21. Mistrzostwa Świata ITKF w Słowenii. Reprezentanci Polskiej Unii Karate Tradycyjnego (seniorzy i młodzieżowcy) zdobyli 11 medali (2 złote, 4 srebrne oraz 5 brązowych). Ponadto Wiktor Staszak został najlepszym zawodnikiem mistrzostw w kategorii senior.

Zwiedzanie Słowenii

Przy okazji zawodów w Słowenii zawodnicy i kibice zwiedzili sporo pięknych miejsc: m.in. Kranjską Gorę, Jezioro Bled, Jezioro Jasna, skocznię narciarską w Planicy, centrum Lublany, jaskinię Postojną.

2. Festiwal Karate-Do

10 grudnia 2022 w Lublinie odbył się 2. Festiwal Karate-Do dla osób z niepełnosprawnościami połączony z Międzynarodowym Turniejem Mikołajkowym Karate Tradycyjnego. W imprezie uczestniczyło 420 karateków z kilkunastu klubów PUKT, a także mocna ekipa zawodników z Wielkiej Brytanii oraz Litwy. Impreza rozpoczęła się od treningu z senseiem Włodzimierzem Kwiecińskim 9 Dan.

Pokazy dla osób z niepełnosprawnościami 

2. Festiwal Karate-Do w Lublinie był wyjątkowym spotkaniem ludzi z niepełnosprawnościami. Wzięli w nim udział karatecy trenujący w klubach karate w Rzeszowie, Niepołomicach, Toruniu, Lublinie, Zamościu, a także w Wielkiej Brytanii.

Konferencja Budo

W czasie 2. Festiwalu Karate-Do w Lublinie odbyła się konferencja prasowa, podczas której sensei Włodzimierz Kwieciński, prekursor karate tradycyjnego w Polsce, obchodzący jubileusz 50-lecia tej sztuki walki w naszym kraju, opowiedział o budo i karate tradycyjnym zgromadzonym uczestnikom.

Kurs Mistrzowski 

Od 16 do 18 grudnia 2022 w Dojo Stara Wieś trwał nasz coroczny Kurs Mistrzowski. Wzięło w nim udział 100 osób. To był dobry czas na trening, a także podsumowanie mijającego, bardzo aktywnego roku, a także omówienie planów na nadchodzące 12 miesięcy.

Przeczytaj również…

ITKF Master Course we Francji

ITKF Master Course we Francji

11-osobowa ekipa sędziów Polskiej Unii Karate Tradycyjnego wzięła udział ITKF Master Course, który odbył się od 9 do...

Gasshuku 2024

Gasshuku 2024

Zapraszamy do udziału w letnim Gasshuku – międzynarodowym zgrupowaniu karate tradycyjnego – organizowanym przez Polską...